Pierwsza pomoc    Czy wiesz co robić w razie wypadku? Gdy ktoś zasłabnie, albo upadnie i straci przytomność? Procedury pierwszej pomocy powinni znać wszyscy. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliło by to milion ludzi rocznie!

Zapewne zdarzyło ci się w życiu obejrzeć jakiś filmik instruktażowy, przeczytać ulotkę, może nawet brać udział w szkoleniu. Najlepiej byłoby gdyby każdy miał możliwość przećwiczenia pierwszej pomocy pod okiem wyszkolonego instruktora. Jeśli nie masz takiej możliwości, przeczytaj uważnie ten poradnik. W obliczu tragedii łatwo stracić głowę - nie możesz sobie pozwolić, aby nie wiedzieć co zrobić. Twoja niewiedza może kosztować czyjeś życie!

Krok 1. - Zareaguj!

Najpoważniejszym błędem jaki możesz popełnić jest...nieudzielanie pomocy. Niestety wciąż częstym obrazkiem jest tłum gapiów otaczający miejsce wypadku, albo poszkodowaną osobę. Bierność wynika zazwyczaj ze strachu, ten zaś z niewiedzy. Pamiętaj: jeśli widzisz kogoś poszkodowanego, leżącego na ziemi, albo nieprzytomnego Twoja reakcja może uratować, a jej brak – narazić – jego życie. Nawet jeśli „nie wiesz co robić” – wezwij pomoc, zadzwoń jak najszybciej po pogotowie. Robiąc tylko tyle już udzielasz pomocy!

Krok 2. – Oceń sytuację – zadbaj o własne bezpieczeństwo

Jeśli zdecydowałeś się nieść pomoc, musisz najpierw przytomnie ocenić sytuację. Jednym z najważniejszych elementów udzielania skutecznej pierwszej pomocy jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Pamiętaj: nie będziesz w mógł nikomu pomóc, jeśli tobie się coś stanie. W sytuacjach dramatycznych łatwo jest stracić głowę i powiększyć rozmiary tragedii. Jeśli miejsce wypadku stanowi zagrożenie dla Ciebie jako ratownika, zrób tyle, ile możesz nie narażając swojego zdrowia i życia. Przede wszystkim pamiętaj, aby wezwać pomoc, a następnie spokojnie zaczekaj na przyjazd wyspecjalizowanych służb.

Krok 3. – Sprawdź czy jest przytomny

Jeśli stwierdziłeś, że jest bezpiecznie, powinieneś ocenić stan poszkodowanego. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu będziesz mógł podjąć decyzję, co robić dalej. Podejdź do poszkodowanego i głośno spytaj: „czy coś się stało?”, „słyszysz mnie?”. Jeśli Ci odpowie, spytaj: „potrzebujesz pomocy?”. Jeśli tak, pomóż mu w miarę swoich możliwości. Jeżeli nie odpowie na Twoje zawołanie lub nie poruszy się, delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona. Gdy nadal w żaden sposób nie reaguje, oznacza to, że jest nieprzytomny. Wtedy natychmiast wezwij pomoc.

Krok 4. – Wezwij kogoś do pomocy, jeśli jest nieprzytomny, zawołaj inną osobę, żeby podeszła do ciebie

Krok 5. – Sprawdź czy poszkodowany oddycha

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, powinieneś się jak najszybciej upewnić czy oddycha.

Unieś podbródek poszkodowanego do góry (uważaj aby nie naciskać miękkiej okolicy pod żuchwą)

Przyłóż policzek i ucho do twarzy poszkodowanego. Staraj się usłyszeć oraz wyczuć na swoim policzku oddech poszkodowanego. Przyglądaj się też klatce piersiowej poszkodowanego – powinna się unosić. Używaj zmysłów: słuchaj, wyczuwaj i patrz. Jeśli nie zaobserwujesz objawów oddechu w ciągu 10 sekund, oznacza to, że poszkodowany nie oddycha.

Krok 6. – jeśli poszkodowany nie oddycha, wezwij karetkę

Jeśli masz przy sobie komórkę, albo dostęp do telefonu zadzwoń natychmiast pod numer alarmowy 112. Jeśli na miejscu zdarzenia jest ktoś z Tobą, możesz poprosić, aby to zrobił, podczas gdy Ty zajmujesz się poszkodowanym. Dyspozytorowi należy przekazać następujące informacje:

Gdzie znajdują się osoby poszkodowane (podaj nazwę miasta, adres, charakterystyczne punkty topografii) Co się stało?

Ile osób potrzebuje pomocy?

Numer telefonu, pod który można oddzwonić

Pamiętaj: nigdy nie rozłączaj się pierwszy. Twój telefon przyjmuje przeszkolony specjalista, który może chcieć zadać więcej pytań, albo udzielić ci wskazówek, jak nieść pomoc poszkodowanym.

Krok 7. – natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową

Zazwyczaj po ustaniu oddychania serce przestaje bić i musisz mu pomóc. W tym celu:

Jeśli klatka piersiowa poszkodowanego nie uniosła się, udrożnij ponownie drogi oddechowe i wykonaj kolejny oddech ratowniczy.

Krok 8. – Po wykonaniu uciśnięć klatki piersiowej przystąp do sztucznych oddechów

Dzięki oddechom ratowniczym do płuc poszkodowanego trafia tlen – aby rozprowadzić go do ciała, w tym zwłaszcza do mózgu, musi pracować serce.

Krok 9. – Powtarzaj cykl 30 uścisków klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze

Jeśli się zmęczyłeś, poproś pomocnika o zmianę

Jeśli czynności życiowe zostaną przywrócone, możesz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, jednak cały czas musisz je kontrolować.

Pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu szkolnego zespołu ratowniczego pod opieką Krystyny Kurek na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
ilość odsłon: 981:)