Zapewne zdarzyło ci się w życiu obejrzeć jakiś filmik instruktażowy, przeczytać ulotkę, może nawet brać udział w szkoleniu. Najlepiej byłoby gdyby każdy miał możliwość przećwiczenia pierwszej pomocy pod okiem wyszkolonego instruktora. Jeśli nie masz takiej możliwości, przeczytaj uważnie ten poradnik. W obliczu tragedii łatwo stracić głowę - nie możesz sobie pozwolić, aby nie wiedzieć co zrobić. Twoja niewiedza może kosztować czyjeś życie!
Najpoważniejszym błędem jaki możesz popełnić jest...nieudzielanie pomocy. Niestety wciąż częstym obrazkiem jest tłum gapiów otaczający miejsce wypadku, albo poszkodowaną osobę. Bierność wynika zazwyczaj ze strachu, ten zaś z niewiedzy. Pamiętaj: jeśli widzisz kogoś poszkodowanego, leżącego na ziemi, albo nieprzytomnego Twoja reakcja może uratować, a jej brak – narazić – jego życie. Nawet jeśli „nie wiesz co robić” – wezwij pomoc, zadzwoń jak najszybciej po pogotowie. Robiąc tylko tyle już udzielasz pomocy!
Jeśli zdecydowałeś się nieść pomoc, musisz najpierw przytomnie ocenić sytuację. Jednym z najważniejszych elementów udzielania skutecznej pierwszej pomocy jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Pamiętaj: nie będziesz w mógł nikomu pomóc, jeśli tobie się coś stanie. W sytuacjach dramatycznych łatwo jest stracić głowę i powiększyć rozmiary tragedii. Jeśli miejsce wypadku stanowi zagrożenie dla Ciebie jako ratownika, zrób tyle, ile możesz nie narażając swojego zdrowia i życia. Przede wszystkim pamiętaj, aby wezwać pomoc, a następnie spokojnie zaczekaj na przyjazd wyspecjalizowanych służb.
Jeśli stwierdziłeś, że jest bezpiecznie, powinieneś ocenić stan poszkodowanego. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu będziesz mógł podjąć decyzję, co robić dalej. Podejdź do poszkodowanego i głośno spytaj: „czy coś się stało?”, „słyszysz mnie?”. Jeśli Ci odpowie, spytaj: „potrzebujesz pomocy?”. Jeśli tak, pomóż mu w miarę swoich możliwości. Jeżeli nie odpowie na Twoje zawołanie lub nie poruszy się, delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona. Gdy nadal w żaden sposób nie reaguje, oznacza to, że jest nieprzytomny. Wtedy natychmiast wezwij pomoc.
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, powinieneś się jak najszybciej upewnić czy oddycha.
Unieś podbródek poszkodowanego do góry (uważaj aby nie naciskać miękkiej okolicy pod żuchwą)
Przyłóż policzek i ucho do twarzy poszkodowanego. Staraj się usłyszeć oraz wyczuć na swoim policzku oddech poszkodowanego. Przyglądaj się też klatce piersiowej poszkodowanego – powinna się unosić. Używaj zmysłów: słuchaj, wyczuwaj i patrz. Jeśli nie zaobserwujesz objawów oddechu w ciągu 10 sekund, oznacza to, że poszkodowany nie oddycha.
Jeśli masz przy sobie komórkę, albo dostęp do telefonu zadzwoń natychmiast pod numer alarmowy 112. Jeśli na miejscu zdarzenia jest ktoś z Tobą, możesz poprosić, aby to zrobił, podczas gdy Ty zajmujesz się poszkodowanym. Dyspozytorowi należy przekazać następujące informacje:
Gdzie znajdują się osoby poszkodowane (podaj nazwę miasta, adres, charakterystyczne punkty topografii) Co się stało?
Ile osób potrzebuje pomocy?
Numer telefonu, pod który można oddzwonić
Pamiętaj: nigdy nie rozłączaj się pierwszy. Twój telefon przyjmuje przeszkolony specjalista, który może chcieć zadać więcej pytań, albo udzielić ci wskazówek, jak nieść pomoc poszkodowanym.
Jeśli klatka piersiowa poszkodowanego nie uniosła się, udrożnij ponownie drogi oddechowe i wykonaj kolejny oddech ratowniczy.
Jeśli się zmęczyłeś, poproś pomocnika o zmianę
Jeśli czynności życiowe zostaną przywrócone, możesz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, jednak cały czas musisz je kontrolować.
Pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu szkolnego zespołu ratowniczego pod opieką Krystyny Kurek na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
ilość odsłon: | 648 |