Projekt Comenius    

KOORDYNATOR: Magdalena Blumowska
ASYSTENT: Kornelia Maciejewska-Obuchowska
GRUPA PROJEKTOWA: Magdalena Mazur, Maciej Łapa, Anna Walkowska, Agata Starzycka, Joanna Piskorz, Jolanta Stępczyńska, Jolanta Lesińska, Krystyna Wiśniewska

Podsumowanie projektu

Minęły właśnie trzy lata owocnej pracy naszej szkoły Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie Szczecińskim ze szkołami z Niemiec, Anglii i Szwecji. Była to niezwykła podróż przez najróżniejsze kultury, tradycje i obyczajowość, która na długo zapadnie w pamięci zarówno uczniów jak i nauczycieli. Cała historia zaczęła się dość niewinnie poprzez kontakt utrzymywany przez nauczycielkę naszej szkoły Panią Teresę Moszczyńską ze szkołą niemiecką, od której to dostaliśmy zaproszenie do udziału w programie Socrates - Comenius. Niedługo po tym dołączyły do nas szkoły ze Szwecji i Anglii. Wspólnie spędzaliśmy długie godziny na opracowywaniu tematu projektu oraz jego realizację. Pomimo naszej ciężkiej pracy nie mieliśmy pewności czy wypełniona przez nas aplikacja zyska przychylność Agencji Narodowych i zostanie przez nie finansowana. Nasze oczekiwanie zostało nagrodzone i w 2004 roku rozpoczęliśmy ciężką pracę nad realizacją projektu " Zdrowie i Eko-turystyka w Czterech Regionach Unii Europejskiej". Co rok odbywały się dwie wizyty do wybranych krajów, podczas których dzieliliśmy się owocami naszej pracy. Głównie były to prezentacje Power Point, krótkie filmy, ulotki i broszurki opisujące eko-turystykę regionalną, plakaty, zdjęcia i albumy, które przedstawialiśmy za pomocą wystaw. Ponadto na każdej z tych wizyt prowadziliśmy badania w terenie porównując regiony, kulturę i obyczaje.
W każdym spotkaniu brali udział nauczyciele i uczniowie, dla których jedynym negatywnym aspektem współpracy był fakt, że wizyty robocze trwały jedynie pięć dni. Jednak ten krótki czas wystarczył, aby nawiązać nowe znajomości a nawet przyjaźnie, które trwają po dziś dzień.
Oprócz wyjazdów zagranicznych braliśmy udział na targach Comeniusa w Szczecinie, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez koordynatora zachodniopomorskiego Agencji Narodowej p. Agnieszkę Bekas, która nasz projekt monitorowała i oceniła jako przykład dobrej praktyki. Nasze osiągnięcia były także opisywane w prasie stargardzkiej. Do większych imprez należy wystawa w Bramie Pyrzyckiej "Nasza Mała i Duża Ojczyzna" gdzie otwarciu towarzyszyli reprezentanci starostwa, dyrektorzy szkół oraz uczniowie. Doświadczeniami z realizacji projektu podzieliliśmy się w publikacji "Gwiazdy Comeniusa", która wydawana jest przez pracowników Agencji Narodowej. W tej publikacji szkoły, które chcą rozpocząć taką współpracę lub kontynuować ją należycie mogą skorzystać z informacji tam zawartych na podstawie przeprowadzanych projektów w całej Polsce.
Dokonując ewaluacji naszej współpracy zauważyliśmy, że są elementy które należałoby dopracować, jednak ilość tych pozytywnych stron dawała nam motywację do jeszcze cięższej pracy. Nasz projekt był przede wszystkim motorem napędzającym dla naszej społeczności uczniowskiej, która bez przeszkód poświęcała swój czas wolny na pozaszkolne spotkania grupy projektowej, podczas których zaskakiwało nas swoją inwencją twórczą, determinacją i chęcią pogłębiania wiedzy na temat projektu, jak i umiejętności językowych.
My - nauczyciele mieliśmy możliwość wymienić się doświadczeniami zawodowymi zarówno w kwestii nauczania jak i organizacji pracy szkoły, która w każdym z naszych krajów była tak różna. Z przyjemnością obserwowaliśmy ciężką pracę naszej młodzieży, która uświadamiała nas w przekonaniu, że wzięcie udziału w takim projekcie to strzał w dziesiątkę. Zaangażowanie z naszej strony było tak duże ,że postanowiliśmy zacząć naukę języka szwedzkiego!
Nasza niezwykła przygoda dobiegła końca i pomijając aspekty, których nie cierpieliśmy , a więc : stosu papierów do wypełnienia, całej biurokracji związanej z rozliczeniami jak i pisania raportów oraz sprawozdań uważam, że zyskaliśmy znacznie więcej niż moglibyśmy się spodziewać. Mieliśmy okazję oglądać młodych ludzi przepełnionych radością, którzy wiedzą, że to co robią ma sens. Mieliśmy możliwość obserwować młodzież, która dojrzewała na naszych oczach odkrywając swój talent organizacyjny i artystyczny.
Czy warto brać udział w programie Socrates-Comenius? Myślę, że to co napisałam pomoże Państwu odpowiedzieć na to pytanie. Nasza szkoła natomiast już stara się nawiązać kontakty ze szkołami z innych krajów. Być może pozyskamy kolejnych partnerów do udziału w nowym projekcie??? Dlatego idziemy zgodnie za starożytnym, powiedzeniem "Per aspera et astra" - Po trudach do gwiazd - jesteśmy przez swoją ciężką pracę i sumienność dojść do wyznaczonych celów.


Zespół Szkół nr 2 już trzeci rok współpracuje ze szkołami z Braintree - Anglia, Lausitz - Niemcy oraz Skarhamn-Szwecja. Na samym początku staraliśmy się przedyskutować cele, tematykę oraz formę współpracy. Na pierwszym wspólnym spotkaniu ustaliliśmy, że weźmiemy udział w programie Socrates-Comenius 1. Temat naszego projektu brzmi "Zdrowie i Eko-turystyka w Czterech Regionach Unii Europejskiej". Agencje Narodowe w Anglii, Niemczech, Szwecji i Polsce zaakceptowały nasz projekt i przyznały nam grant na realizację projektu. Od tego momentu zaczęła się ciężka praca, ale i ciekawa przygoda niosąca za sobą wiele nawiązanych przyjaźni i zdobytych doświadczeń. W maju szkoła niemiecka zaprosiła 2 nauczycieli i 5 uczniów z każdej szkoły do Lausitz. Celem spotkania było lepsze poznanie się, zaplanowanie dalszej współpracy oraz doskonalenie umiejętności językowych.

HARMONOGRAM NA ROK 2005/2006

 1. WYSTAWA NA TEMAT ZDROWIA I EKO-TURYSTYKI
  14 lub 17 października odbędzie się wystawa na temat zdrowia i eko-turystyki.
  W związku z tym odbędzie się konkurs na najładniejszą wystawę. Chcielibyśmy zachęcić do wzięcia udziału w konkursie grupy 5 osobowe. Zgłoszenia oraz szczegóły u p. Magdy Blumowskiej. Nagrodą główną jest wyjazd do Niemiec. Zapraszamy!!! galeria.php?gal=_rok-05-06/niemcy
 2. WIZYTA W NIEMCZECH
  24 października zdobywcy pierwszej nagrody w konkursie wyjadą do Niemiec, aby zaprezentować swoją wystawę.

  Sprawozdanie

 3. WYSTAWA NA TEMAT EKO-TURYSTYKI W KRAJACH ROZWIJAJĄCYCH SIĘ
  Każda szkoła przygotuje wystawę na wyżej wymieniony temat.
 4. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 BĘDZIE GOŚCIŁ PARTNERÓW Z NIEMIEC, ANGLII I SZWECJI
  Na przełomie maja i czerwca będziemy gościć naszych partnerów w Stargardzie. Tym razem to oni przyjadą do nas, aby zaprezentować swoje wystawy. Mamy nadzieję, że znajdzie się dużo uczniów, którzy będą zainteresowani współpracą związaną z organizacją wizyty. Czekamy na was!!!

HARMONOGRAM REALIZACJI PROJEKTU 2004/2005

 1. SPOTKANIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2
  W dniach 22 - 25 września 2004 w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie Szczecińskim odbyło się międzynarodowe spotkanie w ramach europejskiego projektu Comenius, w którym udział wzięły szkoły z Niemiec i Szwecji. Celem spotkania była integracja młodzieży polskiej z młodzieżą z zagraniczną, zaangażowanie uczniów do pracy nad szkolnym projektem Comenius, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim jak i motywacja do uczenia się języków jak również organizacja zadań zaplanowanych na bieżący rok szkolny w ramach naszego projektu.
  22.09 - przyjazd
  23.09 - konferencja nauczycieli i uczniów, degustacja, częściowy udział w imprezie "Czy to co jemy jest zdrowe"
  24.09 - sportowe konkurencje nad jeziorem Miedwie
  25.09 - odjazd

  Sprawozdanie

 2. WYSTAWA - "Nasza Mała i Duża Ojczyzna"
  9 listopada o godzinie 13.00 w muzeum w Bramie Pyrzyckiej uczniowie naszej szkoły otworzyli wystawę o najbardziej interesujących zabytkach, najciekawszych miejscach Stargardu. Wystawę można było oglądać przez 2 tygodnie. Na otwarciu nie zabrakło lokalnych polityków i dyrektorów szkół średnich. Impreza była zarejestrowana przez lokalną telewizję i prasę. Każda szkoła partnerska wykonała podobną wystawę w swoich szkołach. Rezultatem była wspólna wystawa w Braintree w grudniu.
 3. WIZYTA W BRAINTREE - ANGLIA
  2 grudnia 2004 5-ro uczniów: Mariusz Kowalczyk, Małgosia Knieć, Kasia Kliszczak. Asia Jasiak, Olga Bukowska i trójka nauczycieli: Magdalena Blumowska, Kornelia Maciejewska-Obuchowska i Magdalena Mazur wyruszyli na 6 dniową wycieczkę do Anglii. Celem spotkania była wspólna wystawa na temat krajów, regionów, miast, szkół, kultur i turystycznych atrakcji.
  2.12 - przyjazd
  3.12 - wystawa w szkole w Braintree
  4-5.12 - zwiedzanie Londynu
  6.12 - zwiedzanie najstarszego miasta w Anglii - Colchester
  7.12 - wyjazd
 4. WYSTAWA - "EKO-TURYSTYKA W KRAJU I REGIONIE"
  Na woisnę 2005 roku uczniowie pracowali nad zbieraniem materiałów do kolejnej wystawy, tym razem na temat "Eko-turystyka w kraju i regionie". Uczniowie robili zdjęcia najbardziej interesujących miejsc poza Stargardem. Wystawa została otwarta 12 maja 2005 roku w naszej szkole.
 5. WIZYTA W SKÄRHAMN, TJÖRN - SZWECJA
  Celem kolejnej wizyty była wystawa na temat eko-turystyki. 30 maja 7 osobowa delegacja naszej szkoły : Kasia Kliszczak, Olga Bukowska, Mariusz Kowalczyk, Kasia Szuster, Małgosia Knieć, Magda Blumowska, Kornelia Maciejewska-Obuchowska, pojechała prezentować naszą szkołę do Szwecji.
  30.05 - przyjazd
  31.05 - wystawa w szkole w Szwecji
  1.06 - zawody sportowe nad morzem
  2.06 - zwiedzanie Goteburga
  3.06 - wyjazd
 6. MONITORING
  29 czerwca delegat szczecińskiego Kuratorium p. Agnieszka Bekas przyjechała ocenić naszą pracę nad projektem. Otrzymaliśmy najwyższą, a mianowicie przykład dobrej praktyki.
 7. KONIEC PIERWSZEGO ROKU WSPÓŁPRACY
  Pierwszy rok współpracy zakończył się głównie robotą papierkową podsumowującą cały rok. Byliśmy zobligowani wypełnić kilka raportów : na temat budżetu, raport opisowy naszych działań, raport statystyczny i wspólny raport - joint activity report. Ponadto wysłaliśmy do Agencji Narodowej produkty końcowe powstałe wskutek naszej pracy: płyty CD, DVD i dokumentację.
Nasza współpraca zaowocowała w długotrwałe przyjaźnie. Spowodowała, że uczniowie czują się bardziej zmotywowani do pracy nad projektem i doskonalenia umiejętności językowych. Wszyscy poznaliśmy lepiej swoje kraje, szkoły i kultury. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na nasz temat odwiedź wspólną stronę internetową www.braintree.ac.uk linki - Project-Comenius.
Zapraszamy!

HISTORIA SPOTKAŃ

 1. W dniach 27-29 października 2002 r. w Krajowym Instytucie Pedagogiki w Ludwigsfelde odbyła się Polsko-Niemiecka Giełda Szkolna zorganizowana przez Ministerstwo Oświaty, Młodzieży i Sportu Landu Brandenburg. Naszą szkołę reprezentowała mgr Teresa Moszczyńska - nauczycielka języka niemieckiego oraz Monika Ociepa - uczennica klasy IV F. Tematem przewodnim imprezy było "Partnerstwo szkół - możliwości i drogi rozwoju". Kontakty partnerskie nasza szkoła nawiązała z Oberstufenzentrum Lausitz z Brieske - również szkołą o głównym kierunku ekonomicznym.
 2. W dniach 12-14 maja przebywali w naszej szkole nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech Oberstufenzentrum Lausitz. W skład delegacji wchodzili nauczyciele takich przedmiotów jak gastronomia, matematyka i fizyka oraz Pani dyrektor szkoly Margit Lieback. Koordynatorem międzynarodowej współpracy szkół był Pan Michael Tomczak. Goście spotkali się z władzami powiatu, a także zapoznali się z naszą szkołą oraz zwiedzili Stargard, Szczecin i okolice. Celem wizyty była określenie dziedzin współpracy miedzy naszymi szkołami. Ustalono, że wspólne projekty realizowane będą w dziedzinie turystyki, ekologii, przedmiotów zawodowych i sportu.
 3. Partnerska współpraca szkół w ramach projektu Comenius
 4. Zespół Szkół nr 2 na spotkaniu europejskim w Niemczechilość odsłon: 3405:)